EĞİTİMLERİMİZ

----------------------------------------

----------------------------------------

CATIA V5 ile CAD UYGULAMA MÜHENDİSLİĞİ -

TASARIM MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİ:

 

Eğitmenin alan İle ilgili tecrübesi:

Catia programını 2002 yılında Mercedes ve Tofaş firmaları için hazırlanmış ders notlarından öğrendim. Sonrasında on yıl otomotiv sektöründe ana sanayie aksesuar geliştiren bir firmanın ürün geliştirme sorumlusu olarak çalıştım. Bu süre içerisinde Toyota, Land Rover, Nissan, Renault, Peugeot, Citroen firmaları başta olmak üzere bir çok otomobil markası için line fit niteliğinde otomobil kauçuk paspas tasarımları yaptım.

"Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları" bölümü öğrencilerine özel "Catia eğitim programını" geliştirdim. Bu süre içinde ileri seviye yüzey modelleme konusundan daha da uzmanlaştım. 2013 yılının başında yedi kişilik bir gruba (YTÜ) "Catia V5 İle Cad Uygulama Mühendisliği-Gemi Tasarımı" eğitimi verdim

Halen Düzce Üniversitesi "Sanayi ve İş Dünyası İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezine" dışarıdan tasarım desteği vermekteyim.

 

Eğitim genel çerçevesi

Otomotiv, Havacılık, Savunma Sanayi' nin Catia bilen teknik adamlardan beklentileri İleri Yüzey Modelle, Katı Modelleme, Montaj Modelleme ve Saç Parça Tasarımı konularındaki yetkinliktir. Örnek parçalarda bu konular üzerinde yoğunlaşmaktadır.

İleri seviye yüzey modelleme Otomotiv, Havacılık ve Savunma sektörlerinin birinci önceliğidir. Yeni mezun veya deneyimli adayların bu sektörlerde işe başlamalayabilmeleri için firmalar tarafından alan sınavı yapılmaktadır. Bu sınavlarda yoğunluklu olarak yüzey modelleme ile ilgili çizim uygulaması yapılmaktadır. Eğitim başarı ile bitiren kursiyer bu sınavlardan rahatlıkla geçebilirler.

 

Eğitimin hedefi nedir?

Catia programını CAD Uygulama Mühendisliği çerçevesinde etkin olarak kullanmak.

CAD Uygulama Mühendisliği becerisine sahip olmak.

İleri seviye yüzey modelleme, katı modelleme ve montaj modelleme becerilerine sahip olmak.

Tasarım stratejileri, püf noktalar ve sunum tekniklerini etkin bir şekilde öğrenmek.

 

Eğitim Programının Ana İskeleti Nedir?

+ Modül arayüzü ve komutların kullanımı

+ Komutların kullanımında püf noktalar

+ Tasarım Stratejisi (Gemi geometrisine ve modüle özel)

+ Tasarımcı için püf noktalar

+ Transport (otomobil, Uçak, Gemi, Hızlı Tran) tasarım stratejileri

+ Savunma sanayi Araçlarının tasarım stratejileri

+ Örnek Çalışmalar

+ Ev ödevi

+ Challenge Proje

 

Eğitim Konuları Nelerdir?

+ Eğitimi Verilecek Modüller:

+ Sketcher: 2D Çizim Modülü

+ Part Design:3D Katı modelleme Modülü

+ Generative Sheet Metal Design: Yüzey Modelle Modülü

+ Generative Shape Design: Yüzey Modelle Modülü

+ FreeStyle: Free Form Yüzey Modelleme Modülü

+ Icem surface: Class A kalite Free Form Yüzey Modelleme Modülü

+ Assembly Design: Montaj Modülü

+ Drafting:Teknik Resim Modülü

+ Sketch Tracer: 2D görsellerin ölçekli arka plan yapıldığı modül.

+ İmage and Shape: Kil hamurunu şekillendirir gibi, serbest modelleme yapmayı sağlayan modül.

+ Weld Design: Ürün tasarımlarında kaynak gerektiren işler için özel olarak geliştirilmiş modül.

+ Ergonomics Design & Analysis: İnsan modelleri ile simülasyon yapılabilen modüldür

+ Photo Studio: Render Modülü

+ Real Time Rendering: Gerçek Zamanlı Render Modülü

+ DMU Kinematics: Fizik hareketlerinin simüle edildiği modüldür.

 

Modüllerin Yanında İşlenecek Konular Nelerdir?

+ Freestyle ve Icem Surface modüllerini kullanarak serbest formlu (free form) eğri ve yüzeylerin oluşturulmasında yenilikçi bir yaklaşım geliştirildi.

+ Ayrıntılı eğri ve yüzey analizi.

+ Başka programlardan gelen eğrilerin/yüzeylerin sorunsuz bir şekilde Catia da kullanılması ve değiştirilebilir niteliği kavuşturulması.

+ Amorf nesnelerin image&shape modülünü kullanarak tasarlanması.

+Otomobil ve Yat geometrisi

+Catia'da formül kullanımı

+Desing table oluşturma

+ Farklı Formatlardaki Datalarla Çalışma Stratejileri? (Iges, Step, Parasolid, DXF, DWG, Nurbs Eğrileri, Vektör ve Raster tabanlı image dosyaları, Mesh dataları, Nokta bulutları)

+ Video ve Image tabanlı Render ve Sunum Teknikleri

+ Explode Görünüm ile Sunum teknikleri

+ Montaj Animasyonu ile Sunum Teknikleri

+ Portfolyo Hazırlama Teknikleri

 

Eğitimin Süresi Nedir?

6 hafta

Haftada iki gün

Her ders 6 saat (2+2+2)

Toplamda 72 saat

 

Chalenge Proje Nedir?

Chalenge Proje konsept bir otomobil veya lüks bir yatın tasarımıdır.

 

CAD Uygulama Mühendisliği Nedir?

CAD uygulama mühendisliği, sanal ürün tasarımıdır. Ürün gerçekte ne ise veya ne olacak ise CAD ortamında da odur. Ürün CAD datasında tekil olarak yüzey (face), çizgi ve nokta gibi elamanların gerçek hayatta bir karşılığı yoktur. Çünkü gerçek hayatta her şeyin bir kalınlığı ve hacmi vardır. CAD uygulama mühendisinin yapmış olduğu 3d CAD data 3d katı modeldir. Montaj ve alt montajlara sahip olabilir. Oluşturulan data imalat teknik resmi, ağırlık, hacim, mukavemet hesapları, sonlu elamanlar analizi, CNC talaşlı imalat gibi mühendislik işlerinde kullanılabilecek formattadır.

 

Eğitimde Catia'nın hangi versiyonu verilmektedir?

Catia V5'in son versiyonu olan Catia V5 R21 verilmektedir. CAD uygulama mühendisliği açısında Catia V6 ile V5 arasında çok büyük farklılıklar yoktur. V5'i çok iyi derecede kullanan biri V6 geçişi çok kolay olacaktır. Ayrıca Catia V5 R21 versiyonu V6 ya geçiş niteliğindedir.

 

Eğitime kimler katılabilir?

Eğitime özellikle Catia da yüzey modelleme, katı modelleme ve montaj modelleme konularında uzmanlaşmak isteyen mühendisler, teknik öğretmenler ve teknisyenler katılabilirler.

DASSAULT SYSTEMES ve 3D EXPERIENCE:

Dassault Systemes'in (DS) ürünlerinden "Dijital Product Experience" slogani ile tanımladığı Catia ürünü ile ilgili internette, özellikle www.3ds.com'da güncel bilgileri edine bilirsiniz. DS resmi sitesini incelemenizi tavsiye etmemin asıl büyük nedeni;Ana faaliyet alnı olan 3D Design Software, 3D Digital Mock-Up ve Product Lifecycle Management (PLM) alanlarında sürekli olarak yeniliklerin öncüsü olmasıdır. Çok disiplinli, üst seviye tasarım ve imalat yapan tüm firmaların süreçlerini hızlandırmaları, verimliliklerini artırmaları, daha az hata ile daha kaliteli ürünler yapmaları ve bütün bunların sonucu olarak rekabet gücünü artırmaları için, kısaca söylemek gerekirse, gelecekte var olmaları için DS'in 3d Experience dünyasının içinde olmaları gerektiği inancındayım. Sektörde geleceğin aktörleri olacak, siz mühendislerinde bu dünyanın içinde olması gerekmektedir.

 

CATIA İLE TASARLAMAK:

Catia ile tasarım yapmak 3d cad data ve teknik resim oluşturmanın çok daha ötesinde bir durumdur. Bir geminin tasarım ve imalat sürecini düşünün; Gemi İnşaatında görevli olan bir sürü ekip ve mühendislik dalları vardır. Cad datalar, teknik resimler, proje master planı, standartlar, tablolar, fizibilite çalışmaları, toplantı kararları, testler, deneyler, simülasyon çalışmaları gibi bir sürü veri türü. Bütün bu veriler, yaşayan organizmalar gibidir. Yani değişebilirler, gelişebilirler, revize edilebilirler. Birbirlerine bağlı süreçlerdir. Birindeki revizyon veya hata diğerini etkileyecektir. Her hangi iş adımındaki gecikme diğer süreçleri de geciktirecektir. Bütün bu hatalara, değişikliklere gecikmelere karşı anında tepki veren, uyaran ve alternatif çözümleri üretmenizi sağlayan bir yapının olması gerekir. İnteraktif, döngüsel, kalibre edilebilir, parametrik, geri bildirimli, sezgisel, sanal dünya ile gerçek yaşam deneyimi sunan. İşte Catia programı PLM ile (Ürün yaşam döngüsü yönetimi) birlikte bütün bu süreci yönetiyor.

 

KURS İÇERİĞİ İLE İLGİLİ BAZI GÖRSELLER

 

 

Tank tasarımı

 

Turbo Motor

 

Uçak gövde tasarımı (İmage and Shape modülü)

 

Wallypower 118 - 36 m

İleri seviye yüzey modelleme teknikleri ile modellenmiştir. Mühendislik analizleri için nihayi cad data hibrit tasarım tekniği (katı+yüzey) ile katı model olarak sonuçlandırılmıştır.

Çalışma öğrencine "Uzay ilişkisi" gelişimi için özelllikle arka plan resmi kullanmadan dizayn edilmiştir.

 

 

 

Audi R8 Jant Tasarımı

 

CNC kesici takım